tura vura

Cea mai mare moschee din Europa se va ridica la București

Muftiul Iusuf Murat, liderul musulmanilor din România, declară în adevarul.ro că în curând Bucureștiul va avea cea mai mare moschee din Europa, un loc pentru învățătură și nu pentru propagandă. După Catedrala Ortodoxă, guvernul României a pus la dispoziția comunității musulmane din țară un teren pentru ridicarea lăcașului de cult.
Dobrogea ar fi fost mult mai potrivită decât Bucureștiul.
Sunt adeptul libertății religioase, fără tăgadă. Sper doar ca acesta sa fie un centru cultural și religios care să coaguleze în jurul său adepții pacifiști ai Coranului nu pe cei violenți. .
Cu toate aceste țări cu o populație musulmană importantă: Franța, Germania, Marea Britanie, Albania, tările din fosta Iugoslavie, nu se grăbesc să facă același lucru. O țară covârșitor ortodoxă și un popor relativ intolerant religios îmbrățișează degrabă această inițiativă. Ce-o mai fi însemnând, pe termen lung?!  Rămâne de văzut dacă îngrijorările sunt justificate sau nu.

islamul azi

Comments

comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *